Preverite najboljšo pomoč za dokončanje študija!
Opisna statistika je del statistične analize. Namen opisne statistike je predstaviti podatke na razumljiv in preprost način, in s tem pridobiti vpogled v razporeditev, obliko in značilnosti z analizo pridobljenih statističnih podatkov.
Metode opisne statistike vključujejo različne statistične kazalce in grafične prikaze, ki pomagajo razumeti značilnosti podatkov. Nekatere od ključnih tehnik opisne statistike vključujejo:
Opisna statistika ne poskuša izvesti sklepov o celotni populaciji, temveč se osredotoča samo na podatke, ki so trenutno na voljo. Inferenčna statistika pa se osredotoča na izpeljavo zaključkov in sklepov o populaciji na podlagi vzorcev v podatkih - temelji na verjetnostni teoriji in se uporablja za ocenjevanje parametrov populacije, preverjanje hipotez in druge statistične postopke. Cilj inferenčne statistike je torej zagotoviti zaključke, ki so zanesljivi in se lahko posplošijo na celotno populacijo. Med inferenčno statistiko štejemo metode, kot so intervali zaupanja, univariatne, bivariatne (t-test, hi-kvadrat test, ANOVA) in multivariatne analize (miltivariatna regresija, faktorska analiza, diskriminantna analiza).
Razlago "Opisna statistika" pripravila
Dr. Melita Moretti
(Vir: Moretti, Melita. 2023. Opisna statistika)
Preverite najboljšo pomoč za dokončanje študija!
Storitve opravljamo za redne in izredne študente različnih študijskih programov.