Likertova lestvica je danes najpogosteje uporabljena merska lestvica npr. v družboslovju, kjer predpostavljamo, da so razlike med kategorijami enake.
Vprašanja z Likertovo lestvico se uporabljajo za merjenje stališč - od skrajno slabih do skrajno dobrih. Pri raziskovanju stališč ne merimo lastnosti posameznika ampak njegov odnos do določenega pojava.
Običajno se na levi strani vprašalnika navedejo določene trditve ali vprašanja, na desni strani pa anketiranec odgovarja nanje (npr. v kolikšni meri se strinja s posamezno trditvijo).
Primer:
Možnih je več različnih stopenj lestvic. Največkrat se uporablja 5- stopenjska ali 7- stopenjska lestvica. V uporabi so sicer tudi krajše (3- ali 4- stopenjske) ali daljše (6-, 7-, 9-, 11- stopenjske) .
S predpostavko, da so razlike med kategorijami enake, lahko v primeru ordinalne merske skale računamo povprečja, standardne odklone in varianco, saj jo približamo intervalni merski skali.
Pri uporabi Likertove lestvice moramo preveriti, če so podatki približno normalno porazdeljeni. V kolikor je ta pogoj izpolnjen, lahko uporabimo parametrične teste. V nasprotnem primeru uporabimo neparametrične statistične metode.
Pri izbiri posamezne Likertove lestvice ali lestvice stališč upoštevajte dejstvo: mentor ima vedno prav.
(vsaj do zaključka naloge 😜)
Strinjanje:
Pomembnost:
Primernost:
Učinkovitost:
Prijaznost:
Pogostost:
Zadovoljstvo:
Primer:
Verjetnost/resničnost:
Hitrost:
Razlago pripravila
Dr. Melita Moretti
(Vir: Moretti, Melita. 2020. Likertova lestvica)
Pokličite:
(klikni na številko)
Pošljite mail:
(klikni na mail)
Storitve opravljamo za redne in izredne študente različnih študijskih programov.